• Blogy

   • O snehu
    • O snehu

    • 16.02.2018 22:15
    • Píše Ľudka Sedláčková:

     „Sniežik sa nám chumelí, zima je zimička...“ Naozaj a kde?

     Keď som minule rozmýšľala nad zimnými piesňami, ktoré si s deťmi zanôtime na hudobnej výchove, nevedela som si vybrať. Ktorá zodpovedá realite? „Postavím si snehuliaka z bielučkého snehu...Hore brehom dolu brehom, zapadla mi chajda snehom...Hľaďte deti, husto sneží, malý zajko poľom beží...“

    • Úprimne - koľkokrát sme túto zimu použili ráno na auto aj metličku? Kedy sme naposledy zažili parádnu sánkovačku? Koľko snehuliakov sme túto zimu postavili? Je mi to ľúto a mám pocit, že ročné obdobie "zima" sa začína zamieňať so slovným spojením „je mi zima“. Proste, keď „mi je zima“ je zima. Lebo to blato, ktoré majú naše decká na topánkach, keď sa vracajú po prestávke dovnútra mi skôr pripomína sychravú jeseň alebo mokrú jar.

     V správach som počula, že minulotýždňová kalamita v Bratislave, ktorá tradične prekvapila bratislavských cestárov, znamenala vlastne koniec zimy. Fakt? Ona už začala? Aha! Boli Vianoce, aj Silvester je v zime, december, január, február... zimné mesiace. Ale kde je prosím Vás ten sneh? On už nepatrí k zime? Treba za ním fakt cestovať?

     Budem optimistom - minulý rok nasnežilo ešte v marci – a parádne! Alebo verím verzii, že zimy sa striedajú - po silnej minulej prišla táto slabšia a tá budúca bude opäť zimička biela! A my si s deťmi zaspievame „Padá sniežik bielučký...“

     P.S. Tieto myšlienky som písala vo štvrtok, keď po snehu ostali v Bratislave len špinavé fľaky...  Vraví sa, že ak si niečo veľmi prajeme, splní sa nám to, ak na to túžobne myslíme. Celú noc som si pre vás želala zažiť ešte raz túto zimu sneženie :-) A tak ďakujem tam hore za vypočutie a verím, že ste si to dnes užili!

    • Naspäť na zoznam článkov